تور لست بزرگترین مرجع تورهای گردشگری، اخذ ویزای شینگن، صدور مستر کارت و ویزا کارت فیزیکی

آداب و رسوم نوروز در باکو

آداب و رسوم نوروز در باکو

آداب و رسوم نوروز در باکو

آداب و رسوم نوروز در باکو از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از هیجان انگیزترین جشن های باکو، عید نوروز است. در این کشور، نوروز را بر اساس تاریخ شمسی جشن می گیرند و مانند ایران از تاریخ ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین (۲۰ تا ۲۴ مارس) تعطیل رسمی است.

جشن نوروز در جمهوری آذربایجان در مکان هایی مانند پارک بلوار، ایچری شهر و قیز قلاسی برگزار می شود. تنها کشور غیر فارسی زبانی که عید نوروز را به عنوان عید ملی شناخته است، جمهوری آذربایجان است. در ادامه به بررسی آداب و رسوم نوروز در باکو می پردازیم.

از جمله جشن های آذربایجان جشن نوروز است که مردم به دیدار بزرگ تر های فامیل می روند و این دید و بازدید ها معمولا تا ۱۰ روز در این کشور ادامه دارد. تفاوتی که در میان آداب و رسوم نوروز در ایران و آذربایجان وجود دارد این است که مراسم روز طبیعت (روز سیزده بدر) در این کشور برگزار نمی شود. آذربایجانی ها چند روز قبل از نوروز پوشاک نو تهیه می کنند و به کاشت سبزه، خانه تکانی، رنگ کردن تخم مرغ و ... مشغول می شوند.

نوروز در باکو

سفره نوروز آذربایجان

تفاوتی که در میان سفره نوروز آذربایجانی ها و ایرانی ها وجود دارد این است که در سفره نوروز آذربایجانی ها اسامی عناصر بر اساس نام ترکی عناصر سفره انتخاب شده اند. از جمله وجوه مشترک سفره نوروز آذربایجان و ایران، سمنو است. در میان مردم آذربایجان، سمنو علاوه بر این که نماد طراوت و سرسبزی و برکت است، نماد تداوم نسل نیز می باشد. هم چنین، آینه ای رنگین در بالای سفره قرار می گیرد.

نوروز در باکو

مردم آذربایجان به سبزه «سمنی» می گویند و مانند ایرانیان از چند هفته قبل از نوروز به تهیه آن ها می پردازند. تمام اعضای خانواده دور سفره هفت سین جمع شده و طبق سنت به تعداد اعضای خانواده شمع روشن می کنند.

در این روز ها، از میان شیرینی های مختلف دو نوع از آن ها (شکر بورا و باقلوا) تهیه می شوند. شکر بورا به قطاب شباهت دارد ولی چند برابر بزرگ تر از آن است. بسیاری از زنان آذربایجانی معتقد هستند که شیرینی نوروزی باید در خانه پخته شود و خرید شیرینی از بیرون را پسندیده نمی دانند.

نوروز در باکو

برخی از کودکان آذربایجانی بعد از آتش بازی چهارشنبه سوری، «پاپاق آتماق» بازی می کنند. در مراسم پاپاق آتماق (کلاه گردانی) اکثرا پسر ها شرکت دارند. آن ها درب خانه همسایگان را می زنند و صاحب خانه ها در کلاه آنان خوردنی هایی مانند سیب، شکلات، شکر بورا، باقلوا و فندوق می گذارند. برخی از دختر ها در این شب فال گوش می ایستند و مخفیانه به سخنان همسایگان گوش می دهند و سخنان آن ها را به نیکی تفسیر می کنند. به این رسم «قولاخ فالی» می گویند.

قبل از آغاز عید در باکو خانواده هایی که برای پسرشان دختری را عقد کرده اند، هدایایی برای نو عروسشان می برند و متقابلا خانواده دختر برای داماد هدایایی می فرستند.

نوروز در باکودر شب قبل از عید در باکو همه افراد خانواده در خانه یکی از بزرگتر ها جمع می شوند و شام را با هم می خورند. در آذربایجان اصلی ترین و مهم ترین خوراک نوروزی، ماهی است که حتما باید سر سفره باشد. آن ها حلقه ای روی سر ماهی قرار می دهند که آن را باید بزرگ ترین دختر دم بخت خانواده در انگشت خود کند. بر اساس باور های مردم آذربایجان، این کار دختر را خوشبخت می کند.

سمنو در میان مردم این کشور عامل تداوم نسل ها شناخته می شود. به همین دلیل در نوروز سمنو را در میان زنانی که دارای اولاد نمی شوند، می گردانند و شعر می خوانند. بعد از ظهر روز آخر اسفند یا بیستم مارس (روز پیش از نوروز)، گورستان های باکو مملو از کسانی است که به تعداد رفتگانشان، سینی های سمنو در دست دارند.

نوروز در باکو

مردم از عید نوروز به عنوان عید صلح، دوستی، یکپارچگی و وحدت یاد می کنند. طبق آیین های باستانی کسانی که قهر هستند، آشتی می کنند و قهر و کینه از میان برداشته می شود. یکی دیگر از مراسم خاطره انگیز نوروزی انداختن کلاه پوستین به در ها، آویزان کردن کیسه و توبره از سوراخ بام و درخواست تحفه شب عید است.

با توجه به این که آب و هوای باکو در نوروز معتدل است، گردشگران زیادی در عید نوروز به باکو سفر می کنند.  شرکت آبا پرواز تور های مسافرتی فوق العاده برای سفر های داخلی و خارجی ارائه می کند.
کانال تلگرام تور لست

در ادامه ...

مراکز خرید باکو
پست قبلی:

مراکز خرید باکو

  • 9 اسفند 1396
  • 137 بازدید
غذاهای معروف باکو
پست بعدی:

غذاهای معروف باکو

  • 12 اسفند 1396
  • 194 بازدید

شاید بپسندید:

درباره نویسنده:

فهیمه بیداد
فهیمه بیدادپست های منتشر شده: 16


بدون دیدگاه

دیدگاه شما در مورد آداب و رسوم نوروز در باکو:

تصویر تور باکو

تور لحظه آخری باکو
ظرفیت محدود

فقط 750.000 تومان
02188847884